Przejdź do treści

Porady

Porady

Poniżej prezentujemy kilka porad, dzięki którym dowiecie się państwo ogólnych informacji o okresowej kontroli pojazdów.

Jakie pojazdy nie podlegają corocznym badaniom okresowym? 

Są to :

  • samochody zabytkowe, które nie są używane w celach zarobkowych,
  • motocykle zabytkowe, które nie są używane w celach zarobkowych,
  • przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 750 kg.

Kiedy należy wykonać badania okresowe samochodu osobowego lub ciężarowgo do 3,5t DMC? 

Nowe samochody muszą przejść swoje pierwsze badanie techniczne w okresie do 3 lat od czasu pierwszej rejestracji. Następnie w terminie 2 lat od pierwszego badania technicznego. Trzecie i kolejne badania wykonuje się z coroczna częstotliwością. 

Jeśli w pojeździe zainstalowana jest instalacja gazowa, bądź pojazd jest przystosowany do przewozu osób jako taksówka, czy też służy do nauki jazdy, badania techniczne należy wykonać co roku, bez względu na wiek pojazdu.

Różne stacje, różne ceny? 

Ceny na stacjach kontroli w całym kraju regulowane są poprzez Ministerstwo Infrastruktury. Ostatni cennik opracowany został na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 29 września 2004 r.z późn. zm. (Dz.U. Nr 223 poz. 2261 z 2004 r., Nr 155 poz. 1302 z 2005 r., Nr 155 poz 1233 z 2009 r.).

Stacje kontroli pojazdów zobowiązane są do stosowania się do wspomnianego cennika.

Miejsce zarejestrowania pojazdu a stacja kontroli

Na terenie naszego kraju nie występuje zjawisko rejonizacji ze względu na miejsce rejestracji pojazdu. Zatem niezależnie od miejsca zarejestrowania pojazdu badania techniczne można wykonywać w każdej stacji kontroli pojazdów na terenie naszego kraju.

Czy taksówka zamiast koła zapasowego może być wyposażona w opony typu runflat? 

Niestety ustawodawca nie przewidział opon typu run flat, zamiast koła zapasowego określając warunki techniczne dla taksówki. Dopuszczone rozwiązania to: ogumione koło zapasowe, zestaw naprawczy alternatywnie pojazd taksi może być wyposażony w ogumienie samouszczelniające.